magical penis: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
No edit summary |
||
(4 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
{|class='wikitable' | |||
|+Topic for #lojban is '''ko jai jufra''' | |||
|- | |||
! width="10%" | cmene | |||
! width="40%" | jbobau | |||
! width="40%" | glibau | |||
|- | |||
|tene | |||
|coi sanxiyn. | |||
|Hi, Sanxyin! | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|coi tenes. | |||
|Hi, Tene! | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|mi na jufra | |||
|I am not a sentence. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i mi jufra | |||
|And I am. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|.ue mi na pu djuno le du'u le tavla jufra cu zasti | |||
|Oh? I didn' know that the talking sentences exist. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i mi zasti .ije mi tavla .ije mi jufra | |||
|I exist. And talk. And am a sentence. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i seni'ibo lo tavla jufra cu zasti | |||
|Hence, talking sentences exist. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|doi tenes. sepi'o ma pu'i tavla | |||
|How do you talk, Tene? | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i xu mi tavla sepi'o le mi moklu | |||
|I talk with my mouth, don't I? | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|mi na djuno | |||
|I dunno. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|xu do go'i | |||
|You do or you don't. | |||
|- | |||
|tene | |||
|mi na djuno | |||
|I dunno. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i se cumki lo su'u makfa | |||
|Maybe magic? | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|ma te makfa do | |||
|Who's making magic with you? | |||
|- | |||
|tene | |||
|.u'i .ju'o la robin | |||
|Heh! Robin, for sure! | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|.ii la robin. cu mafpre | |||
|Robin - IS - a magician??? | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i go'i | |||
|Yep. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|mi pu jinvi le du'u le mafpre cu cfika | |||
|And I thought, magicians are from fairy-tales. | |||
|- | |||
|entrop | |||
|do srera | |||
|You were wrong. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|.ie | |||
|Yes. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i la robin. kakne lo nu djuno tu'a lo se pensi be da | |||
|And Robin's able to read other people's thoughts. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i ji'a la robin kakne lo nu vofli | |||
|And he can also fly. | |||
|- | |||
|tene | |||
|ju'o sai | |||
|100%. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i mi djuno lo du'u se nandu lo nu krici .i ku'i jetnu | |||
|I know it is difficult to believe -- however, that is true. | |||
|- | |||
|entrop | |||
|xu la robin pilno cu vinji | |||
|''ungrammatical'' Is Robin, use, be an airplane? | |||
|- | |||
|tene | |||
|na go'i | |||
|Nope. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|le nu vofli sepi'o le vinji na cinri | |||
|Flying on airplanes isn't interesting. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|se cumki le du'u ry sevzi vofli | |||
|Maybe he flies himself? | |||
|- | |||
|bancus | |||
|vofli sepi'o le pinji | |||
|Flies using his penis (''pun: '''vinji''' (airplane) - '''pinji''' (penis)''). | |||
|- | |||
|bancus | |||
|mutce nandu | |||
|Very difficult. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|doi tenes. xu la robin. crida | |||
|Listen, Tene, is Robin a fairy? | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i cumki | |||
|Possibly. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i mi na djuno | |||
|I dunno. | |||
|- | |||
|tene | |||
|ju'i robin. xu do crida | |||
|Hey, Robin, are you a fairy? | |||
|- | |||
|entrop | |||
|la robin palci pruxi | |||
|An evil spirit, he is. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i ji'a cumki | |||
|Yeah, possibly. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.ii sai | |||
|I'm really afraid. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|la robin. te makfa ma poi drata | |||
|What other kinds of magic can Robin perform? (''Incorrect usage of place structure. Should be '''la robin. te makfa fi ma poi drata''''') | |||
|- | |||
|tene | |||
( | |.i ry kakne lo nu pagre lo bitmu | ||
|He also is able to pass through walls. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i mutce lakne kakne | |||
|Very likely able. | |||
|- | |||
|entrop | |||
|la robin tcidu .i do morsi | |||
|Robin reads, you are dead. (''Should use '''naja''''') | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|xu ry kakne catra le drata prenu sepi'o le nu tcidu | |||
|Can Robin kill other people by reading? | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|ma se tcidu ca le la robin. nu catra | |||
|What is being read during killing of/by Robin? | |||
|- | |||
|entrop | |||
|va'o lo nu do tavla fi tu'a le xlali be la robin kei | |||
|It's when you talk bad things about Robin. | |||
|- | |||
|entrop | |||
|ry catra do | |||
|Robin will kill you. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i la robin. djuno ro da | |||
|Robin knows everything. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|ti'e la santas. djuno le du'u do xamgu gi'i kau palci | |||
|I heard that Santa knows whether you are good or bad. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|ji'a ti'u le cabdei ti'e la robin. djuno ro da | |||
|Besides, today, I heard, Robin knows everything. | |||
|- | |||
|tene | |||
|go'i | |||
|Yeah. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|xu le nu la robin. djuno cu tamsmi da pe la santas. | |||
|Is the way of knowing by Robin same as of Santa? | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i xu la santas vofli | |||
|Does Santa fly? | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|doi tenes. da xusra le du'u go'i | |||
|Tene, something asserts that fact. | |||
|- | |||
|tene | |||
|a'u sai | |||
|Very interesting. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|sy vofli ca le nu kansa la rudolf. poi mirli | |||
|Santa flies when accompanying Rudolf the deer. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i xu do stidi le nu mi se zbasu sy | |||
|Do you suggest the event that I am made by Santa? | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|na go'i | |||
|No. | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i mi tcica kargau lo stela | |||
|I deceptively open the lock. | |||
|- | |||
|tene | |||
|oi sai mi bazico'a binxo ke menli bilma | |||
|Damn! I'll get crazy now! (''Malglicean tanru. Better is '''menli bilma binxo''' - or, that is a misprint and '''ke''' should actually be '''le''', as Bancus has suggested'') | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|doi tenes. do ka'e roroi tavla .ije'i su'oroi go'i | |||
|''Ungrammatical. Possible meaning: Tene, you are able to talk forever and/or/if/ for some time?'' | |||
|- | |||
|tene | |||
|.i mi va'o lo nu mi cikna cu kakne lo nu tavla | |||
|I can talk talk only when I'm awake. | |||
|- | |||
|sanxiyn | |||
|doi tenes. xu do sipna | |||
|Tene, are you sleeping? | |||
|- | |||
|tene | |||
|go'i | |||
|Yes. | |||
|} | |||
Latest revision as of 01:29, 4 March 2015
cmene | jbobau | glibau |
---|---|---|
tene | coi sanxiyn. | Hi, Sanxyin! |
sanxiyn | coi tenes. | Hi, Tene! |
sanxiyn | mi na jufra | I am not a sentence. |
tene | .i mi jufra | And I am. |
sanxiyn | .ue mi na pu djuno le du'u le tavla jufra cu zasti | Oh? I didn' know that the talking sentences exist. |
tene | .i mi zasti .ije mi tavla .ije mi jufra | I exist. And talk. And am a sentence. |
tene | .i seni'ibo lo tavla jufra cu zasti | Hence, talking sentences exist. |
sanxiyn | doi tenes. sepi'o ma pu'i tavla | How do you talk, Tene? |
tene | .i xu mi tavla sepi'o le mi moklu | I talk with my mouth, don't I? |
sanxiyn | mi na djuno | I dunno. |
sanxiyn | xu do go'i | You do or you don't. |
tene | mi na djuno | I dunno. |
tene | .i se cumki lo su'u makfa | Maybe magic? |
sanxiyn | ma te makfa do | Who's making magic with you? |
tene | .u'i .ju'o la robin | Heh! Robin, for sure! |
sanxiyn | .ii la robin. cu mafpre | Robin - IS - a magician??? |
tene | .i go'i | Yep. |
sanxiyn | mi pu jinvi le du'u le mafpre cu cfika | And I thought, magicians are from fairy-tales. |
entrop | do srera | You were wrong. |
sanxiyn | .ie | Yes. |
tene | .i la robin. kakne lo nu djuno tu'a lo se pensi be da | And Robin's able to read other people's thoughts. |
tene | .i ji'a la robin kakne lo nu vofli | And he can also fly. |
tene | ju'o sai | 100%. |
tene | .i mi djuno lo du'u se nandu lo nu krici .i ku'i jetnu | I know it is difficult to believe -- however, that is true. |
entrop | xu la robin pilno cu vinji | ungrammatical Is Robin, use, be an airplane? |
tene | na go'i | Nope. |
sanxiyn | le nu vofli sepi'o le vinji na cinri | Flying on airplanes isn't interesting. |
sanxiyn | se cumki le du'u ry sevzi vofli | Maybe he flies himself? |
bancus | vofli sepi'o le pinji | Flies using his penis (pun: vinji (airplane) - pinji (penis)). |
bancus | mutce nandu | Very difficult. |
sanxiyn | doi tenes. xu la robin. crida | Listen, Tene, is Robin a fairy? |
tene | .i cumki | Possibly. |
tene | .i mi na djuno | I dunno. |
tene | ju'i robin. xu do crida | Hey, Robin, are you a fairy? |
entrop | la robin palci pruxi | An evil spirit, he is. |
tene | .i ji'a cumki | Yeah, possibly. |
tene | .ii sai | I'm really afraid. |
sanxiyn | la robin. te makfa ma poi drata | What other kinds of magic can Robin perform? (Incorrect usage of place structure. Should be la robin. te makfa fi ma poi drata) |
tene | .i ry kakne lo nu pagre lo bitmu | He also is able to pass through walls. |
tene | .i mutce lakne kakne | Very likely able. |
entrop | la robin tcidu .i do morsi | Robin reads, you are dead. (Should use naja) |
sanxiyn | xu ry kakne catra le drata prenu sepi'o le nu tcidu | Can Robin kill other people by reading? |
sanxiyn | ma se tcidu ca le la robin. nu catra | What is being read during killing of/by Robin? |
entrop | va'o lo nu do tavla fi tu'a le xlali be la robin kei | It's when you talk bad things about Robin. |
entrop | ry catra do | Robin will kill you. |
tene | .i la robin. djuno ro da | Robin knows everything. |
sanxiyn | ti'e la santas. djuno le du'u do xamgu gi'i kau palci | I heard that Santa knows whether you are good or bad. |
sanxiyn | ji'a ti'u le cabdei ti'e la robin. djuno ro da | Besides, today, I heard, Robin knows everything. |
tene | go'i | Yeah. |
sanxiyn | xu le nu la robin. djuno cu tamsmi da pe la santas. | Is the way of knowing by Robin same as of Santa? |
tene | .i xu la santas vofli | Does Santa fly? |
sanxiyn | doi tenes. da xusra le du'u go'i | Tene, something asserts that fact. |
tene | a'u sai | Very interesting. |
sanxiyn | sy vofli ca le nu kansa la rudolf. poi mirli | Santa flies when accompanying Rudolf the deer. |
tene | .i xu do stidi le nu mi se zbasu sy | Do you suggest the event that I am made by Santa? |
sanxiyn | na go'i | No. |
tene | .i mi tcica kargau lo stela | I deceptively open the lock. |
tene | oi sai mi bazico'a binxo ke menli bilma | Damn! I'll get crazy now! (Malglicean tanru. Better is menli bilma binxo - or, that is a misprint and ke should actually be le, as Bancus has suggested) |
sanxiyn | doi tenes. do ka'e roroi tavla .ije'i su'oroi go'i | Ungrammatical. Possible meaning: Tene, you are able to talk forever and/or/if/ for some time? |
tene | .i mi va'o lo nu mi cikna cu kakne lo nu tavla | I can talk talk only when I'm awake. |
sanxiyn | doi tenes. xu do sipna | Tene, are you sleeping? |
tene | go'i | Yes. |